201904.30

Apel do świata o zaprzestanie wojny na Ukrainie! [LIST, FILM I MAPY]

Kolejny rozbiór Ukrainy

Do wiadomości: Polski, Państw Trójmorza, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jeśli nie zatrzymamy zapędów Rosji, w przeciągu dziesięciu lat, Federacja Rosyjska przejmie cały pas od Doniecka do Mołdawii, chce więc zupełnie odizolować Ukrainę od Morza Czarnego.

Szanowni Państwo,

Pragnąc prawdziwej współpracy, nie można tylko mówić wielkich słów. Pragnąc pokoju, nie wolno zamykać oczu. Działanie jest naszym obowiązkiem. Zróbmy wszystko aby zakończyć wojnę na Ukrainie!

Ja, Angelika Jarosławska zrobię wszystko co w mojej mocy aby nie przelewano już więcej krwi u naszych wschodnich sąsiadów.

Z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. monitorowania praw człowieka, do końca 2018 roku zginęło w wyniku konfliktu na Ukrainie około 13 tysięcy osób. Jedna czwarta to cywile. Ponadto w trakcie zbrojnej konfrontacji rannych zostało ponad 30 tysięcy osób. Wojna wciąż trwa..

Dziś na Krymie Rosja ma 118 samolotów bojowych, 60 helikopterów, 57 wieloprowadnicowych systemów rakietowych, 124 systemy przeciwlotnicze, 16 rakietowych systemów obrony brzegowej, 30 okrętów wojennych oraz 5 okrętów podwodnych. Dodajmy jeszcze, że siły regularnej armii rosyjskiej dyslokowane są na obszarze okupowanych obwodów Ukrainy (obwód ługański i doniecki). Jak twierdzą ukraińskie źródła, ogólna liczba Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na obszarach Ukrainy stanowi 60 tysięcy żołnierzy!

Mapa: Plany Rosji wobec Ukrainy

Jestem wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Przedsiębiorstw i koordynatorem oddolnego programu klastrowego POLSKA 3.0.

Od ponad 6 lat współpracuje z ekspertami tworzącymi ruch klastrowy w Polsce.

Od 2014 roku rozpoczęliśmy mocną współpracą z Ukrainą, a wcześniej, w ramach klastrów, rozwijaliśmy współpracę z Czechami, Słowacją, Węgrami, Hiszpanią i USA.

Ale to Ukraina stała się dla nas priorytetem w transgranicznej współpracy. W dniach 22-24 listopada 2016 roku na Ukrainie, w Kijowie otworzyliśmy program Ukraina 3.0 pod patronatem ukraińskiego rządu. Pojawiło się wiele firm z Polski, ale też ponad 1000 firm z Ukrainy. Wypracowaliśmy wspólnie parę kluczowych projektów, które skierowaliśmy do polskiego i ukraińskiego rządu. Najważniejsze obszary współpracy Polska 3.0 i Ukraina 3.0 to infrastruktura, wspólne projekty przemysłu: motoryzacyjnego, lotniczego, kosmicznego i obronnego. W ramach polityki klastrowej zaproponowaliśmy współpracę pomiędzy Grupą Wyszehradzką a Ukrainą oraz wsparcie dobrych praktyk biznesowych i efektywne wdrażanie innowacji.

Jednym ze sztandarowych projektów, który pokazywaliśmy na Ukrainie był polsko-ukraiński śmigłowiec na bazie polskiego śmigłowca „Sokół”, czy budowa radioteleskopu RT+ 90 w Polsce. Nad tym projektem od paru lat pracują uczelnie wyższe. W tym miejscu muszę przypomnieć bardzo istotną rzecz – Rosjanie przejęli największy na Ukrainie teleskop zwierciadlany, który znajdował się na Krymie. Ten sam, który w latach 1966-2007 odkrył 1286 nowych planetoid. Przede wszystkim Rosji chodziło w tej operacji o to, aby Ukraina i ta część Europy, włączając Polskę stała się niewidoma. Dla bezpieczeństwa naszej przestrzeni wielokrotnie informowaliśmy o tym fakcie najważniejszych decydentów RP. Przez parę lat niestety polski rząd nie znalazł finansowania na ten cel, choć bezpieczeństwo Polski powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

Drodzy Państwo, mam wiele przyjaciół na Ukrainie, sama pochodzę ze wschodniej Polski i wielokrotnie jeżdżę na Ukrainę. Wielokrotnie także na konferencjach i kongresach, na których występowałam, prezentowałam współpracę Grupy Wyszehradzkiej z Ukrainą m.in poprzez szeroki tor linia LHS 65, która docelowo przedłużona będzie ze Sławkowa do Gorzyczek w ramach wypracowanego przez nas programu POLSKA 3.0. Namawiamy również decydentów aby Ukrainę dołączyć do Inicjatywy Trójmorza. To ważne dla przyszłości Ukrainy, jak i samego Trójmorza.

W kontekście Ukrainy w Polsce podsycane są skandale i niepokoje, przytaczana jest momentami trudna wspólna historia, ale pamiętajmy! Odwrót od Ukrainy to Rosja przy naszych granicach. Bezpieczeństwo Ukrainy to nasze wspólne bezpieczeństwo. Wspólnota międzynarodowa musi się określić, czy realnie wspiera Ukrainę czy wspiera Federację Rosyjską.

Podam teraz trochę gorzkich przykładów:

Sankcje i podwójna moralność.

Prezydent Rosji Vladimir Putin spotkał się na Kremlu pod koniec 2018 roku z przedstawicielami największych i najważniejszych niemieckich firm będących członkami German Eastern Business Association. „Niemiecki bank centralny, Bundesbank, podsumował wyniki statystyczne z 2018 r. I zrewidował w górę swoje szacunki bezpośrednich inwestycji niemieckich w Rosji do 3,2 mld euro. Prezydent Rosji Vladimir Putin i minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier, 3 kwietnia 2019 roku otworzyli najnowocześniejszą fabrykę Mercedes-Benz, 40 km od Moskwy. Ten sam koncern zaopatrzył przywódcę Koreańskiej Republiki Ludowej Kim Dzong Un’a w najnowocześniejsze ekskluzywne opancerzone limuzyny Mercedes Maybach S600 Pullman Guard oraz Mercedes Maybach S62. Koncern nie poniósł żadnych konsekwencji, wystarczyło oświadczenie rzeczniczki prasowej Daimlera, iż nie mają pojęcia w jaki sposób dyktator posiadł owe limuzyny. Kolejnym skandalem jest dostarczenie na anektowany Krym niemieckich turbin Siemensa dla elektrowni w Sewastopolu. Pomimo sankcji, sprzęt trafił na terytorium uznawane za nielegalnie zaanektowane. – „Siemens nie dostarczył turbin na Krym i stosuje się do wszystkich ograniczeń” – oświadczył rzecznik w Monachium, Wolfram Trost. Nie wspomnę tutaj o gazociągu Nord Stream 2, gdzie w brew prawu Unii Europejskiej, Rosja i Niemcy realizują swój plan, łamiąc przepisy, bowiem rosyjski koncern nie może być zarówno producentem i sprzedawcą surowca dla nowej rury jak i jej właścicielem.

Rosja od dziesięcioleci była jednym z najważniejszych partnerów Unii Europejskiej, zaraz po USA, Chinach i Szwajcarii (ok. 6 proc. całości wymiany). Te silne relacje pogłębia także uzależnienie UE od importu rosyjskiej ropy i gazu. Również dla Rosji Unia była i jest najważniejszym partnerem handlowym – prawie połowa eksportu z tego kraju trafia właśnie na rynek wspólnotowy. Unia jest także największym inwestorem w Rosji (ponad 70 proc.).

Co warte podkreślenia, konsekwencje sankcji najbardziej były widoczne w roku ich wprowadzenia. W trzech kolejnych latach ich skutki udało się bowiem odrobić. Od początku 2017 roku obserwujemy także ożywienie gospodarcze Rosji i wzrost wymiany handlowej między partnerami. I tak niemieckie firmy zwiększyły w 2017 roku eksport do Rosji o 20 proc., Francja o 26 proc., Włochy o 17 proc., a Polska o prawie 20 proc.

Nasz kraj co roku importuje z Rosji ponad 21 milionów ton węgla. Ze względu na sankcje, węgiel ten importowany jest przez kraje trzecie. Polskie jabłka trafiają do Białorusi, gdzie nakłada im się nowe etykiety, aby mogły trafić na rynek rosyjski.

Jedynym krajem, który jest stanowczy w sankcjach to Stany Zjednoczone i widać to na każdym kroku okupowanego Krymu.

Właśnie dlatego, jako przedstawicielka organizacji pozarządowej wzięłam udział w V Międzynarodowym Forum Jałtańskim. Jestem dumna, że miałam cywilną odwagę powiedzieć, że sankcje nie działają i tworzą ogromną szarą strefę oraz fikcyjną dokumentację i przestępstwa. Przytoczyłam fakt istnienia na rynku białoruskich krewetek, pomimo że Białoruś nie ma dostępu do morza. Na Forum często pokazywany był Vladimir Putin w ciężarówce, która pędzi przez most Kerczeński. Wydrukowano także nowy banknot 2000 rubli, na którym widnieje nowo wybudowany most.

Czy ktoś jeszcze się łudzi, że Rosja odda Krym?

Forum Jałtańskie odbyło się w tym samym miejscu, gdzie 74 lata temu odbyła się Konferencja Jałtańska. Ta, na której zapadały decyzje o losach Polski, bez jej udziału i głosu. Decyzje, które miały decydujące znaczenie dla powojennego kształtu Europy. Mocarstwa zgodziły się na utworzenie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej urzędującego w Warszawie, który zobowiązany został do przeprowadzenia wolnych, nieskrępowanych wyborów na zasadzie powszechnego głosowania (wybory zostały sfałszowane) Sojusznicy dali Stalinowi carte blanche na siłowe zniszczenie podziemia zbrojnego – przede wszystkim Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Na Forum, w którym uczestniczyli przedstawiciele 73 krajów, dowiedziałam się, także że Rosja nie chce zatrzymać się tylko na aneksji Krymu. Chce iść dalej, od Morza Czarnego aż do Mołdawii.

Czy dziś, gdy świat przymyka oko na działania Rosji, koncentrując się na tworzeniu aliansów biznesowych i kolejnych planach zacieśniania relacji, Polska powinna być nieobecna, nieświadoma jak działają mechanizmy wokół?

W polityce zagranicznej nie są najistotniejsze idee i deklaracje, tylko realne działania, skuteczność, długofalowa strategia i bezpieczeństwo. Często słyszymy od polityków, że wspierają Ukrainę…

W kwestiach ukraińskich dzieje się niewiele, za to od lat moralnie oburzamy się na Rosję, sprzeczamy o interpretację historii, pogrążamy w wewnętrznych polskich podziałach na rusofilów i rusofobów. Kolejne rządy nie mają pomysłu na kwestie współdziałania z Ukrainą i równie niewiele rezultatów na wschodnim odcinku, za to pogłębiają społeczne niepokoje.

Niedawno Niemcy wraz z Francją objęły wspólną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Francja, pomimo sankcji nałożonych na Rosję z powodu trwającej wojny na Ukrainie, jest nadal czołowym partnerem gospodarczym Rosji, a ponadto największym zagranicznym pracodawcą w tym kraju. Francja jest także drugim największym źródłem inwestycji zagranicznym w Rosji. Prezydent Rosji Vladimir Putin 18 kwietnia 2019 roku na Kremlu spotkał się z top managerami francuskich firm takich jak Societe Generale, Air Liquide, Renault, Auchan. Jak podkreślił w trakcie tego spotkania prezydent Rosji: „wzajemne relacje bardzo dobrze się rozwijają. W zeszłym roku wymiana handlowa między Francją a Rosją wzrosła o 11% do 17 miliardów dolarów. Jak podkreślono w trakcie spotkania, francuskie inwestycje w rosyjską gospodarkę przekroczyły 20 miliardów dolarów. Szef francuskiego Blablacar na Kremlu podkreślił, że platforma car-sharingu, obecna w Rosji od 2014 roku i licząca 20 milionów użytkowników, została dofinansowana przez rosyjski Baring Vostok kwotą 21 milionów euro. Ponad 600 francuskich firm i firm z francuskim kapitałem operuje na rosyjskim rynku, a strategicznie ważna dla obu państw jest teraz współpraca w zakresie energii. Rosyjskie i francuskie firmy budują Nord Stream 2 oraz Arctic LNG 2. W 2017 r. handel rosyjsko-francuski wzrósł o 16,5% rok do roku i osiągnął 15,5 mld USD. W pierwszych 9 miesiącach 2018 r obrót dwustronny wyniósł 12,7 mld USD.

Na Forum w Jałcie, gdzie przy okrągłym stole mówiłam o sankcjach, pokazałam również projekt stworzony przez Polaków, choć w międzynarodowym zespole oparty o pierwszy hybrydowy blockchain. To było dla mnie, Polki bardzo ważne, dlatego, że ta cyfrowaluta i nasze rozwiązanie zmienią świat na lepsze.

Rosyjska agencja informacyjna TASS podała kłamliwą informację o nowej walucie rzekomo rosyjsko-chińsko-indyjskiej, alternatywnej do dolara. Nie padły z mojej strony takie słowa. Nie przytoczyli ani słowa o mojej wypowiedzi na temat sankcji i krytyki Rosji. Całe szczęście mamy własne nagranie całej mojej wypowiedzi, które zostało dołączone do tego listu.

Ja, Angelika Jarosławska przywołuję Kartę Narodów Zjednoczonych i Preambułę:

„MY, LUDY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH, ZDECYDOWANE

uchronić przyszłe pokolenia od klęski wojny, która dwukrotnie za naszego życia wyrządziła ludzkości niewypowiedziane cierpienia, przywrócić wiarę w podstawowe prawa człowieka, godność i wartość jednostki, równość praw mężczyzn i kobiet oraz narodów wielkich i małych, stworzyć warunki umożliwiające utrzymanie sprawiedliwości i poszanowanie zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych i innych źródeł prawa międzynarodowego, popierać postęp społeczny i poprawę warunków życia w większej wolności,

I W TYM CELU

postępować tolerancyjnie i żyć ze sobą w pokoju jak dobrzy sąsiedzi, zjednoczyć swe siły dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zapewnić przez przyjęcie zasad i ustalenie metod, aby siła zbrojna używana była wyłącznie we wspólnym interesie, korzystać z organizacji międzynarodowych w celu popierania gospodarczego i społecznego postępu wszystkich narodów,

POSTANOWILIŚMY ZJEDNOCZYĆ NASZE WYSIŁKI DLA WYPEŁNIENIA TYCH ZADAŃ.

Zgodnie z tym rządy nasze, przez zgromadzonych w mieście San Francisco przedstawicieli, którzy okazali swoje pełnomocnictwa, uznane za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodziły się przyjąć niniejszą Kartę Narodów Zjednoczonych i niniejszym tworzą organizację międzynarodową pod nazwą „Organizacja Narodów Zjednoczonych”.

Apeluję,

ZJEDNOCZMY WSZYSTKIE MOŻLIWE SIŁY PONAD PODZIAŁAMI, MIĘDZYNARODOWĄ SPOŁECZNOŚĆ NA RZECZ NAJWYŻSZEJ WARTOŚCI – POKOJU I BEZPIECZEŃSTWA I ZATRZYMAJMY RAZ NA ZAWSZE WOJNĘ NA UKRAINIE.

Link do powyższego listu czytanego przeze mnie na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=qcUfvdxUErA

Dziękuję za uwagę,

Angelika Jarosławska

Polska