Migam1
Startup MIGAM

"Migam - jeden z kluczowych startupów rozwiniętych w ramach programu Polska 3.0. Osoby niesłyszące są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy."

Migam  swoje działania nakierowuje na klientów Głuchych i poprawę komunikacji między nimi a słyszącymi pracownikami biur obsługi klienta. Migam oferuje także bezpłatny słownik do nauki języka migowego, wydawanie podręczników do nauki języka migowego, szkolenia z migowego języka, tłumaczenia tekstów i filmów na język migowy, a także tłumacz języka migowego dostępny online – pod nazwą Tłumacz Migam.

Business Insider ostatnio podniósł krytyczną sytuację, która może zaprzepaścić dobre wyniki spółek z branży meblarskiej (http://businessinsider.com.pl/finanse/firmy/branza-meblarska-w-polsce-perspektywy-rozwoju/50m9vqm) Przeczytałem powyższy artykuł z dużym zainteresowaniem. Moją uwagę przykuł na samym początku nagłówek „Polskie firmy meblarskie chcą i mogą podbijać świat. Ale na gwałt potrzebują pracowników”

Po przeczytaniu artykułu doszedłem do wniosku, że nie zgadzam się z tym stwierdzeniem mówiącym o tym, że w Polsce brakuje rąk do pracy. Wszyscy myślą, że ciężko jest zatrudnić osoby do pracy, uzupełniając niedobory kadrowe, mając w tle rekordowo niską stopę bezrobocia. Istnieje sposób, aby firmy meblarskie mogły ścigać się z firmami z innym państw. Obok Nas żyje bardzo duża grupa potencjalnych pracowników, którzy są sumienni, zaangażowani, kompetentni, ale nie pracują albo pracują poniżej swoich kwalifikacji. Nie dlatego, że nie chcą. Nie dlatego, że nie mogą.

Głusi pracownicy.

W Polsce szacuje się wg danych Światowej Federacji Głuchych, że jest ich od 1 do 2% w skali całego kraju. Czyli przekładając na liczby mamy ich od 360.000 do 720.000 osób. Przyjmując najbardziej konserwatywny pogląd, załóżmy, że jest ich 360.000. Odejmując od tego po 15% osób niepełnoletnich i w wieku emerytalnym, zostaje Nam 250.000 ludzi. W ramach 250.000 osób JEDYNIE 30% pracuje i często poniżej swoich kwalifikacji. To oznacza, że firmy nie otwierają się na 175.000 potencjalnych pracowników ! ! !

Aż 6 na 10 spółek meblarskich boryka się z problemem uzupełniania stanu kadrowego. Do 2020 roku polskie firmy meblarskie mogą urosnąć aż o 18% z poziomu 42 mld na 50 mld złotych. Powstaje pytanie, ile z tych spółek będzie miało możliwość zrealizowania zamówień a ile zamówień nie będzie mogła zrealizować i tym samym liczyć na wzrosty? Jesteśmy obecnie na 4 miejscu eksporterów. Mówimy o wzroście wartości eksportu na poziomie 8mld w ciągu 3 lat. Mając szansę wskoczyć na 3 a nawet 2 miejsce, zaraz za Chinami.

Powstaje pytanie: kim go zrobimy? A jeżeli nie, to ile Was będzie kosztował status 'quo'

Drodzy przedsiębiorcy działający w branży meblarskiej, im szybciej przekonacie się mentalnie, aby otworzyć się na Głuchych pracowników, tym po prostu lepiej dla Was i dla Waszych firm. Ostatni taki duży wzrost (17,3%) był w 2011r. Jeżeli już się zdecydowałeś to zapraszam do kontaktu: slawek.luczywek@migam.org lub 600 069 128 Skorzystaj z mojej wiedzy, jak zrekrutować Głuchych pełnowartościowych pracowników.

Poniżej przytaczam opisy zakładów pracy, gdzie od wielu lat Głusi z powodzeniem pracują/-owali Są/Byli równymi partnerami dla pozostałych załóg, współpracowników.

1) Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu w Warszawie w okresie komunizmu. Głusi pracownicy byli tam zatrudnieni na różnych stanowiskach produkcyjnych aż do ostatecznego upadku FSO. Część z nich poszła potem na np. wykładanie towaru czy na kasy.

2) Na początku XX wieku w Łodzi w szkole zawodowej Ojców Salezjanów uruchomiono oddział szkolenia grupy głuchych w zakresie ślusarstwa i stolarstwa. Byli to świetni fachowcy, którzy nigdy nie mieli trudności ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Kilku z nich pracowało również w uruchomionej po pewnym czasie szkole zawodowej dla głuchych, jako nauczyciele zawodu. Aż się prosi o klasy patronackie w Ośrodkach dla dzieci i młodzieży Głuchej.

3) A teraz przykład z 2017r. Zakład Volkswagena w Polkowicach. W maju został na próbę na staż przyjęty Głuchy pracownik. Już po 2-3 dniach zaoferowali mu umowę o pracę.

4) Twoja firma

Jeżeli chcesz zatrudnić Głuchych pracowników u siebie w fabryce - skontaktuj się ze mną: slawek.luczywek@migam.org 600 069 128

  1. W tym artykule nie poruszyłem jeszcze tematu PFRON-u. Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne, mogą mieć wsparcie z PFRON-u. To już temat na następny artykuł. Korzyści finansowe czasem idą w miliony złotych.

photo: CC BY-NC 2.0 by Forest History Society