Rzeczy, których nauczysz się z lekcji biologii

12 czerwca 2022 0 Comments

– komórki są budulcem życia

– DNA to długa cząsteczka, która zawiera instrukcje tworzenia wszystkich komórek

– komórki potrzebują energii do pracy

– białka to długie łańcuchy cząsteczek zwanych aminokwasami, które są wykorzystywane do tworzenia enzymów i cząsteczek strukturalnych, takich jak kolagen, keratyna i hemoglobina

– enzymy przyspieszają reakcje chemiczne w komórkach, zmniejszając ilość energii potrzebnej do ich zakończenia

– mitochondria wytwarzają ATP, główne źródło energii w komórce

– błona komórki oddziela ją od otoczenia

– wszystkie żywe stworzenia potrzebują tlenu, aby przeżyć

Krótka historia biologii i jak dowiadujemy się o ludzkim ciele

Ciało ludzkie to złożony system, który z biegiem czasu przeszedł wiele zmian. W historii istniało wiele różnych sposobów poznawania ciała i jego działania. Na przestrzeni dziejów ludzie poznawali ciało na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich były metodami naukowymi, podczas gdy inne były bardziej duchowe lub filozoficzne. Aby teraz nauczyć się biologii potrzebna jest dobra książka, np podręcznik biologia klasa 7 (kup już dziś, szybka wysyłka!).

Co to jest DNA i co ma wspólnego z komórkami?

Każda komórka w twoim ciele ma 46 chromosomów. Te chromosomy zawierają instrukcje budowania i utrzymywania zdrowego ciała. DNA to długa, dwuniciowa cząsteczka, która zawiera instrukcje budowania i utrzymywania zdrowego ciała. DNA składa się z czterech składników chemicznych: adeniny, guaniny, cytozyny i tyminy. Struktura DNA ma kształt spirali z dwoma skręconymi ze sobą pasmami, tworząc cząsteczkę w kształcie helisy. Szczeble helisy nazywane są parami zasad i składają się z adeniny (A), tyminy (T), guaniny (G), cytozyny (C) lub dwóch puryn (A plus C). DNA to związek chemiczny, który zawiera wszystkie instrukcje dotyczące budowy białek, które są wołami roboczymi wszystkich żywych komórek.

Czym różnią się komórki od innych organizmów?

Komórki są budulcem wszystkich żywych organizmów. Odpowiadają za wykonywanie funkcji umożliwiających życie – takich jak oddychanie, trawienie i rozmnażanie. Komórki mają wyjątkową zdolność do replikacji i podziału, co pozwala im tworzyć nowe komórki o składzie genetycznym, który jest unikalny dla każdego organizmu. Pozwala to na różnorodność gatunkową i pomaga chronić przed chorobami.